Nors dabar, esamąjame laikmetyje, grūdinimasis ir maudynės eketėje atrodo esantys ant populiarumo bangos, tai nėra kažkoks naujas ar visai svetimas dalykas Lietuvos kultūriniame ir sveikatos gyvenime. Atsiradus socialiniams tinklams, asmeninių pomėgių ir gyvenimo būdo sklaida vienų kitiems tapo prieinamesnė, ir galime matyti, kaip šaltas vanduo ir maudynės lauko vandenyse tapo ryškiai matomos palankioje ir netgi skatinančioje šviesoje.
Tai kodėl gi reikėtų vis dėl to praktikuoti šį keistą, valios išbandymų kupiną, ledinio vandens iššūkį, pabandys atsakyti vienas iš Melkio mokykloje besidarbuojančių mokytojų:
Kęstutis Ožalas
Padeda įveikti:
- Stresą
- Iškylančius sunkumus
- Neramias proto būsenas
- Jausmų audras
- Besiblaškančias mintis
Grūdiname plika akimi nematomą savo jausmų kūną, kuris įgyja atsparumą ir ne taip greit pasiduoda pykčiui, nerimui ar baimėms, ateinančioms iš aplinkos.
Gerina:
- Emocinę būklę
- Miegą
- Medžiagų apykaitą
- Nuotaiką
- Suteikia jėgų
- Budrumą
- Susitelkimą ir imlumą
Koks % vaikų maudosi šaltuoju metų laiku
„Be visų fizinių, emocinių ir proto patiriamų naudų yra ir pavojai, tai galima paminėti ir juos,“ – dalinasi mokytojas Kęstutis. „Aišku, pagrindinės baimės yra peršalimo ir iš to sekančio susirgimo pavojus arba prasmės nematymas taip apskritai daryti. Peršalimo pavojus yra labai realus, jeigu nesugebame tinkamai įvertinti savo galimybių, o jos yra tiesiogiai proporcingos žmogaus motyvacijai ir valiai. Jeigu yra valios ir nusiteikimas, šalčio baimė bus įveikta mankštos metu. Kūnas pakankamai įšils, ir bus galima drąsiai eiti praustis eketėn bet kuriuo metų laiku. Jeigu nebus motyvacijos ir nusiteikimo, mankšta nepadės, nes bus daroma atmestinai ir pati procedūra bus varginanti. Tada maudynės eketėje pavirs saves šaldymu, o buvimas lauke - ligų ieškojimu. Sielos ir kūno sveikata pasireiškia vienovėje, kuomet tarpininkauja protas, tad be tolygaus nusiteikimo iš grūdinimosi gausis tik pasirodymas, o nauda galėtų būti ir žvalumas, ir sveikata, ir protinių gabumų stiprinimas, ir žavesys bei jaunatviškas švytėjimas, gyvybinės jėgos ir entuziazmas - kiekvienam tiek, kiek sugebės dėsningai ir aktyviai išnaudoti eketėje patiriamus šalto vandens privalumus.“
Melkio mokykloje kiekvieną dieną bet kokiu oru mokiniai su mokytojais po rytinio pasisveikinimo ir dainos, apšilę sąnarius bei raumenis, bėga krosą. Taip savo akimis ir pėdomis paglostydami dangų ir apylinkių laukus, apsijungiame komandoje su draugais ir ugdomės valią. Čia svarbus ir tėvų palaikymas savo dalyvavimu. Ne vieną šis bėgimas pakrauna šviesiais jausmais visai dienai. Grįžęs kiekvienas mokinys grūdinasi, pats pasirinkdamas, ar tai bus maudynės prūde, ar pasivaikščiojimas basomis lauke bei veido apsiprausimas šaltu vandeniu. Po tokio atsigaivinimo šviežiomis galvomis kimbame į mokslus.